Temel Seviye dalış kursunu tamamlamış olan dalıcılar, adı üzerinde “Temel Dalgıçlık” bilgilerine sahiptirler. Diğer bir deyişle, azami 18 metreye kadar olan derinliklerde emniyetli dalışlar gerçekleştirebilirler. Ancak bir çok harika mercan tarlası, batık ve kovuklar, harika duvar dalışları ve dünyaca meşhur dalış bölgeleri 18 metreden daha derinde olabilir ve bu genellikle de böyledir. Eğer bu tür bölgeleri kaçırmak istemezseniz, İleri Seviye PADI Advanced Open Water Diver ( PADI İleri Seviye Açık Deniz Dalıcısı) eğitiminizi ve sertifikanızı almanızı öneriyoruz.

En önemli sebep, tabi ki kendinizi sualtıcılık alanında daha da geliştirmek ve temel seviyede bahsi geçmeyen bir çok hususta yetkin birer dalıcı haline gelmenizdir. Nedir bu ilave eğitimler ?

Derin dalış: Her ileri seviye dalıcı 18 metreden derinlere inmenin emniyetli yollarını öğrenmektedir. Bu sertifikayı alırken size eğitmeninizle birebir bütün tedbirler alınmış olarak azami 30 metre derinliğe bir eğitim dalışı gerçekleştirilir. Bazı başka eğitim sistemleri bu eğitim dalışı derinliğini 40-42 metre olarak belirlemiş olsalar da biz ilk derin dalışın en fazla 30 metreye gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 40-42 metre derinlikler zaman içerisinde ve tecrübe kazandıkça gidilmesi gereken derinliklerdir. Bu derin dalış eğitiminde sizlere sualtında basıncın hacim üzerindeki etkisi, gaz narkozu, renklerin kaybolması ve ışığın azalması ile ilgili kavramlar tecrübe ettirilmektedir. Aynı zamanda bir derin dalış öncesi teknede ve sualtında ne tür ilave tedbirler alınması gerektiği de öğretilir. Kısaca derin dalışlar konusunda özgüven kazanmanız sağlanır.

Navigasyon (sualtında yön bulma) eğitimi: İleri seviye dalıcı eğitiminde gerek pusulalı, gerekse pusulasız olarak sualtında yön tayini yapabilecek ve arzulanan hedeflere gidip emniyetle ve risksiz olarak geri gelebilecek yön bulma teknikleri hem kuramsal hem de uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Akıntı eğitimi: Dalış hayatınız boyunca “denizin doğasında varolan” akıntı son derece sık karşılaşacağınız bir durumdur. Akıntıyla karşılaştığınızda onunla savaşmamalısınız, tam tersine bu doğa olayını “avantajınız” haline dönüştürebilir ve adapte olabilirsiniz. Üstelik de akıntı sayesinde standart bir dalışta göreceğinizden çok daha fazla şey görebilir, gezemeyeceğiniz kadar çok yeri hiç enerji harcamadan gezebilirsiniz. Eğitiminiz yoksa büyük ihtimal ile akıntı size ilave bir yük olmaktan başka bir şey olmayacaktır. O nedenle bu eğitim son derece faydalıdır.

Mükemmel yüzerlilik: Usta hocaya sormuşlar: “Hocam en iyi dalgıç kimdir?“, “En dengeli dalgıç” diye cevap vermiş… Sualtı, uzay boşluğu gibidir. Astronotların bile yerçekimsizlik eğitimlerini dalış ile öğrendiklerini duymuşsunuzdur. O halde, sizce de bir dalgıcın istediği derinlikte hiçbir efor harcamadan ve emniyetli bir şekilde durabilmesi, derinlerdeki vücut pozisyonunu sürtünmeyi azaltacak şekle getirmesi, bu vesileyle de sualtı dünyasına ve “kendine” zarar vermeyen “dengeli” bir dalgıç olması güzel değil mi? İnanın sahip olabileceğiniz en değerli sualtı becerilerden biri “mükemmel denge” yani “mükemmel yüzerliliktir”… İleri seviye dalış eğitiminizin bu modülünde size en ideal sualtı yüzmesi ve palet vuruş teknikleri ile orta suda asılı kalma ve sadece nefes alıp verişinizle dahi derinlik değiştirebilme becerilerini öğreteceğiz. Bu sayede çok daha az hava tüketeceksiniz, çok daha az yorulacaksınız, daha emniyetli dalacaksınız ve dibe temas etmeyeceğiniz için sualtı canlılarına ve onların yuvalarına zarar vermemeyi öğrenmiş olacaksınız.

Tekne dalışı: İleri seviye bir dalıcı, dalış gerçekleştirdiği teknenin özelliklerine hakim olmalıdır. Her teknenin kendine has özellikleri ve kuralları vardır. Çoğu zaman bu özellik ve kurallar global olarak kabul görmüş standartlardır. Bu sebeple “farkındalık” seviyenizi arttırmak adına, dalış teknelerinin iletişim ve seyir donanımlarını, acil durum prosedürlerini, ilk yardım ekipmanlarını, limandan ayrılma prosedürlerini bilmek sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Tekneler ufak lastik botlar olabileceği gibi, günlük gezi tekneleri ve hatta çok kamaralı liveaboard tekneleri olarak çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. İleri seviye dalıcıların daldıkları teknelerin özellikleri ve standartları hakkında bilgi sahibi olması da eğitimin bir bölümünü oluşturmaktadır.