Harika! Temel Seviye Dalış Kursunuzu ve İleri Seviye Dalışı Kursunuzu tamamladınız… Artık dalış tekniklerinizi ilerlettiniz ve “derine dalmayı”, “su altında yön bulmayı” bilen iyi bir dalgıç oldunuz. Su altındaki dengenizi de iyileştirdik. Akıntıda nasıl davranmanız gerektiğini ve tekne hakkındaki bilgilerinizi de bir aşama ileriye götürdünüz… Ama bir şeyler hala eksik…

Tüplü Dalgıçlık emniyetli bir şekilde uygulandığında son derece keyiflidir. Ancak bazen su altının büyülü atmosferine kendini kaptıran dalış arkadaşlarınız hatalar yapabilirler, hatta bu hataları yapan dalgıç siz dahi olabilirsiniz. O zaman “kurtulma” ve “kurtarma” konusunda da öğrenim sahibi olmak size hayati öneme sahip avantajlar sağlayacaktır.

Dalgıçlar bazen denizin yüzeyinde bile sorunlar yaşayabilirler, yorulabilirler, stres ve hatta arzulanmayan panik durumlarına girebilirler. Bu tür acil durumlarda çok basit telkin ve yardımlarla rahatlamak ve kurtulmak mümkündür. Yeter ki “farkındalık” seviyemiz yüksek olsun ve “basiretli, tedbirli” birer dalgıç olalım.

Kurtarma Dalgıçlığı kursu aslında sanıldığı kadar zor beceriler içermez. Sıkıntılı durumlarda kendinize ve başkalarına yardımcı olabilmenin “püf noktalarını” öğretir.

Örneğin, akıntı ile mücadele etmiş veya ağırlıkları fazla gelmiş bir dalgıcın aşırı yorgunluk sebebiyle algısının daralması, su altında havasının azalması veya dikkatsizlik sebebiyle tükenmesi gibi durumlarla karşılaşırsanız, “kendinizden ve eğitiminizden” emin bir şekilde nasıl yaklaşacak ve nasıl müdahale edeceksiniz? Hayatınız boyunca hiç karşılaşmayacağınız durumlar olsa bile su altında kaybolmuş, bayılmış veya paniklemiş bir dalgıcı emniyetli bir şekilde bulup nasıl yüzeye getireceksiniz? Vurgun, emboli ve benzeri basınç ile ilgili yaralanmalarda en uygun ilk yardımı nasıl uygulayacaksınız? Yapmaması gereken şeylerden biri olan “deniz canlılarına dokunmak ve bu sebeple de sokulmak ya da ısırılmak” gibi durumlara maruz kalmış olan arkadaşlarınıza nasıl yardımcı olacaksınız? Çok soğuk veya çok sıcaktan etkilenen dalgıçlara nasıl uygun müdahalede bulunacaksınız? Tıbbi ilk yardım amaçlı saf oksijen setlerini ve hatta AED (Otomatik defibrilatör) ekipmanlarını güvenli bir şekilde nasıl kullanacaksınız? Kısaca acil durumu nasıl yöneteceksiniz?

Özetle teknede ehil ve ehliyetli bir kurtarma ve ilk yardım uzmanı nasıl davranır, su üstünde ve sualtında bir problem oluşmadan evvel koruyucu tedbirleri nasıl alır? İşte Kurtarma Dalgıçlığı kursu bütün bu soruların cevaplarını gerek kuramsal gerekse pratik olarak öğreneceğiniz çok değerli bir kurs. Dalışa devam etmek ve ileride dalış liderliğine hazırlanmak isteyenler için olmazsa olmaz bir eğitim.

Bu kursa katılırken unutmamanız gereken bir husus var : Kurtarma Dalgıçlığının ön koşulu PADI – EFR İlk Yardım kursunu almış ya da bu kurs ile birlikte paralel olarak alıyor olmanız lazım çünkü tahmin edebileceğiniz gibi acil durumlar yukarıda sayılanlarla sınırlı değildir. Bu sebeple okulumuz size PADI – EFR (Emergency First Response) yani Acil Durumda İlk Müdahale isimli İlk Yardım Kursunu da sunmaktadır. İki kursu bir arada alabileceğiniz gibi dilerseniz dalış hayatınızın farklı dönemlerinde ilk önce ilk yardım daha sonra kurtarma dalgıçlığı kursunu da alabilirsiniz.

EFR İlk Yardım kursunuzun ardında, arama kurtarma, acil durum yönetimi ve kurtarma becerileri içeren 10 beceri ve 2 senaryo (tatbikat) çalışmasının ve final sınavının ardından PADI Kurtarma Dalgıcı (PADI Rescue Diver) unvanınızı kazanmış olacaksınız.